Kiedy iPhone 15? – data premiery, cena, specyfikacja

Do premiery nowych urządzeń od Apple dzieli nas niecały miesiąc. Prawdopodobnie 12 lub 13 września odbędzie się konferencja Apple Event 2023, podczas której zaprezentowane zostaną nowe iPhone z serii 15. Co o nich wiemy i jakich cen możemy się spodziewać?

iPhone 15 i 15 Plus – cena, specyfikacja, funkcje

Procesor w iPhone 15 i iPhone 15 Plus

Najtańsze z modeli iPhone’a, czyli iPhone 15 i 15 Plus zadebiutują z procesorem Apple A16 Bionic, które zasiliły już w zeszłym roku modele 14 Pro i 14 Pro Max. Firma Apple zmieniła w ostatnim czasie swoją politykę
i tańsze modele (nie-Pro) iPhone’ów nie będą otrzymywać co roku najnowszych procesorów. Ilość pamięci operacyjnej również nie ulegnie zmianie i w dalszym ciągu będzie jej tylko 6GB RAM.

procesor apple a16 bionic

Wyświetlacz

iPhone 15 i iPhone 15 Plus zostaną wyposażone w wyświetlacz Super Retina XDR OLED z Dynamic Island, czyli dobrze nam znaną dynamiczną wyspę z serii 14 Pro. Jeśli chodzi o częstotliwość odświeżania nowego ekranu to niestety wiele wskazuje na fakt, że w dalszym ciągu nie doświadczymy 120Hz w tańszych modelach. Zabraknie również funkcji Always On Display. Ramki wyświetlacza pozostaną niezmienione, tak samo jak jego przekątna – 6,1″ w iP 15 i 6,7″ w iP 15 Plus.

wyświetlacz z dynamic island w iphone 15

Aparat w iPhone 15

Zwykłe „piętnastki” mają być wyposażone w nowy, 48-megapikselowy aparat, tak jak flagowce z zeszłego roku. W nowym module kamery Apple planuje wykorzystać trójwarstwowy sensor, dzięki czemu matryca będzie mogła dostawać więcej światła. Z pewnością przełoży się to na znacznie lepszą jakość zdjęć niż w iPhone 14 i 14 Plus.

Port USB-C

Jak dobrze wiemy, Unia Europejska wymusza na producentach stosowanie wspólnego złącza do ładowania urządzeń. Seria 15 i 15 Pro będzie pierwszą serią iPhone’ów, która będzie pozbawiona portu Lightning na rzecz USB-C. Nie wiemy jednak, czy Apple nie zdecyduje się na ograniczenie przepustowości portu w modelach 15
i 15 Plus. Jeszcze w maju tego roku przecieki sugerowały, że port w tańszych modelach ograniczony będzie do prędkości znanych z USB 2.0 (480 megabitów / sekundę). Oczywiście port USB-C w nowych iPhonach, tak samo jak Lightning będzie wymagał akcesoriów z certyfikatem MFi.

Obudowa

Materiał z jakiego wykonana będzie obudowa tańszych modeli ma pozostać niezmieniony – nadal będzie to aluminium. Pojawić się za to mogą jej nowe kolory – różowy (Magenta) oraz niebieski (Cyan).

nowe kolory iphone 15
źródło: MacRumors

Bateria w iPhone 15 i 15 Plus

Sporą zmianę zaliczy bateria, a konkretniej jej pojemność zarówno w iPhone 15 jak i 15 Plus.

  • iPhone 15 – 3877 mAh (598 mAh więcej niż w iPhone 14)
  • iPhone 15 Plus – 4912 mAh (587 mAh więcej niż w iPhone 14 Plus)

Możemy więc liczyć na spory wzrost wydajności względem poprzedników.

Ceny iPhone 15 i 15 Plus

Szacuje się, że cena za najtańszą „piętnastkę” wystartuje od $799 za wersję 128GB. Na tyle samo wyceniono zeszłoroczną „czternastkę”, co po przeliczeniu na Applowskie (😉) mogłoby nam dać ponownie 5199 zł.

iPhone 15 Plus natomiast powinien również kosztować tyle samo, co jego zeszłoroczny poprzednik – $899 / 5899zł za wersję 128GB.

Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że kurs dolara mocno spadł i być może ceny w tym roku powrócą do poziomu podobnego sprzed dwóch lat. Warto również pamiętać o tym, że to tylko przewidywania i na oficjalne ceny przyjdzie jeszcze pora.

iPhone 15 Pro i 15 Pro Max (Ultra) – co nowego, jaka cena?

Procesor

Nowe iPhone’y z serii Pro otrzymają przełomowy procesor Apple A17 Bionic. Dlaczego przełomowy? Będzie to pierwszy procesor od Apple wykonany w procesie 3nm. Ta zaawansowana technologia pozwoli na znaczną poprawę wydajności, a także jeszcze lepsze zarządzanie energią niż do tej pory. W układzie A17 Bionic ma znaleźć się 6 rdzeni CPU oraz GPU. Częstotliwość taktowania nowego procesora będzie wynosiła maksymalnie 3,70 GHz.

Pamięć RAM

Wiele mówiło się o tym, że nowe 15 Pro i 15 Pro Max (lub Ultra) mogą być wyposażone w 8GB pamięci RAM.
Jak wynika z informacji podawanych przez profil @URedditor na Twitterze, który znany jest z trafnych przewidywań nowe modele dalej będą miały jedynie 6GB RAM.

Wyświetlacz w iPhone 15 Pro

Ekran w nowych iPhone 15 Pro technologicznie pozostanie taki sam, jak w modelach 14 Pro. Zmieni się natomiast szerokość ramki wyświetlacza, która wynosić będzie 1,5mm. W porównaniu do starszych modeli różnica będzie widoczna gołym okiem.

porównanie wyświetlaczy iphone
źródło: 9to5mac

Aparat

Tak jak w przypadku iPhone’a 15 i 15 Plus aparat w nowych modelach z serii 15 Pro również będzie wykorzystywał trójwarstwowy sensor od firmy Sony. Ponadto w modelu 15 Pro Max (lub Ultra) zadebiutować ma obiektyw peryskopowy z nawet 5 lub 6-krotnym zoomem optycznym.

obiektyw peryskopowy iphone 15
źródło: MacRumors

Port USB-C

Nie jest tajemnicą, że cała seria 15 i 15 Pro otrzyma port USB-C. Jednak w przypadku modeli Pro i Ultra port ten będzie obsługiwać technologię Thunderbolt 3, co przełoży się na przepustowość 40 gigabitów / sekundę.

USB-C dock iphone 15
źródło: Twitter / X via. @lipilipsi

Bateria

Podobnie jak w tańszych modelach, w wersjach Pro również doświadczymy wzrostu wydajności baterii.

  • iPhone 15 Pro – 3650 mAh (450mAh więcej niż w 14 Pro)
  • iPhone 15 Pro Max / Ultra – 4852 mAh (529mAh więcej niż w 14 Pro Max)

Obudowa

Apple po raz pierwszy może zastosować w swoich smartfonach z serii Pro obudowę wykonaną z tytanu, zamiast stosowanej od 6 lat stali nierdzewnej. Tytan jest znany ze swojej wyjątkowej wytrzymałości i odporności na korozję. Obudowa z tytanu będzie bardziej odporna na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do obudowy stalowej czy aluminiowej. Ponadto materiał ten jest lekki, co mogłoby się przełożyć na znacznie mniejszą wagę nowych smartfonów od firmy z Cupertino. Istnieje również wada takiego rozwiązania – mianowicie tytanowa obudowa, która jest droższa w produkcji, co poskutkowałoby wyższą ceną za urządzenie.

tytanowa obudowa iphone 15 pro tytan titanium frame

Przyciski

Wiele w ostatnim czasie mówiło się o tym, jakoby klasyczne, ruchome przyciski głośności, a także Mute Switch miały zostać zmienione na takie zunifikowane. Znaczy to tyle, że nie byłyby one klikalne jak dotychczas tylko reagowały na siłę dotyku. Pojawiały się również wzmianki o możliwości pojawienia się Action Button (znany dobrze z Apple Watch Ultra) w modelu iPhone 15 Pro / Ultra. Miałby on zastąpić dotychczasowy suwak wyciszenia, oferując programowalne funkcje. Na obecną chwilę zmiana typu przycisków stoi pod znakiem zapytania. Istnieje szansa, że Apple nie zaimplementuje wspomnianych technologii w tegorocznych modelach, choć akcesoria, które już się pojawiają na rynku wskazują zupełnie co innego.

Pamięć wewnętrzna

W nowej serii Pro nareszcie możemy oczekiwać 256GB pamięci wbudowanej w podstawowej wersji iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max (Ultra). Usunięta zostanie najniższa do tej pory opcja – wersja 128GB. Jednak Apple nie zostawi luki w swojej ofercie, jeśli chodzi o wybór ilości pamięci. W dalszym ciągu będziemy mogli zastanawiać się nad czterema opcjami – 256GB, 512GB, 1TB i po raz pierwszy w iPhonie – 2TB.

Cena iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max / Ultra

Z racji na możliwe zastosowanie nowych, zaawansowanych technologii, a także nową, tytanową obudowę czy większą pamięć w podstawowej wersji cena za modele z serii 15 Pro może w tym roku wzrosnąć.

Jak przewiduje Tim Long, analityk brytyjskiego banku Barclays cena za podstawową wersję iPhone 15 Pro może wzrosnąć o 100 dolarów, względem ceny jego poprzednika – iPhone 14 Pro. Natomiast w przypadku iPhone 15 Pro Max może być to aż 200 dolarów więcej. Tak więc finalnie mogą prezentować się ceny
w Stanach Zjednoczonych za nowe modele z serii Pro:

  • iPhone 15 Pro: 1099 dolarów (w porównaniu do obecnych 999 dolarów)
  • iPhone 15 Pro Max: 1299 dolarów (w porównaniu do obecnych 1099 dolarów)

Szacunki cen przyszłych modeli iPhone’a zawsze powinny być traktowane z pewnym sceptycyzmem, ponieważ są to jedynie przypuszczenia i nie zawsze są one poprawne.


Jakie nowości finalnie czekają nas w nowych modelach iPhone’a? Ile przyjdzie nam – Polakom za nie zapłacić? Tego dowiemy się już we wrześniu podczas Apple Event 2023. Premiera odbędzie się już 12 / 13 września, a przedsprzedaż nowych smartfonów z nadgryzionym jabłkiem może wystartować 22 września.

Dajcie znać w komentarzach kto zamierza zmienić swoje dotychczasowe urządzenie na wrześniowe nowości.

Źródło:9to5mac, MacRumors, @URedditor, @lipilipsi