Czy iPhone 15 Pro faktycznie ma problemy? Jest odpowiedź Apple

Problemy z iPhone 15 Pro.

Minął już ponad tydzień od pojawienia się nowej linii iPhone’ów 15 w sklepach. Od tego czasu wiele użytkowników skarży się między innymi na nadmierne przegrzewanie się telefonów powodujące spadki wydajności, słabszy od poprzedników zasięg sieci komórkowej, a także krótszy czas pracy na baterii. Większość „oskarżeń” dotyczy wersji Pro. Czy partia nowych iPhone 15 Pro faktycznie jest wadliwa?

Rozdmuchany temat

Coroczne premiery iPhone’ów cieszą się przeogromnym zainteresowaniem. Zarówno wśród technologicznych świrów (jak my), jak i wśród osób mniej interesujących się produktami firmy Apple. Podczas konferencji większość portali technologicznych aktualizuje i wstawia artykuły na bieżąco. Następnie przez kilka kolejnych dni każda informacja o najnowszych sprzętach Apple jest dokładnie przez nie komentowana.

Nie da się zaprzeczyć, że gdy temat jest gorący, większość redakcji wykorzysta okazję na podbicie wyświetleń oraz skuszenie większej ilości użytkowników do przeczytania artykułu. Od kilku dni na ogromnej ilości portali internetowych możemy wyczytać treści mówiące o przegrzewaniu się najnowszego telefonu od Apple. Jako, że w naszej redakcji posiadamy dwa identyczne modele iPhone 15 Pro postanowiliśmy włączyć się do dyskusji
i podzielić się naszymi doświadczeniami po tygodniu użytkowania tego smartfona.

iPhone 15 Pro naturalny tytan

Ziarnko prawdy

Jako że poprzedni akapit brzmi jakbym sugerował, że inne redakcje są w błędzie, muszę na wstępie od razu to sprostować. To nie jest tak, że inni rozprzestrzeniają fake news. W końcu wiele użytkowników na Twitterze faktycznie skarży się na to, że nowy iPhone szybko robi się nieprzyjemnie ciepły, gubi zasięg i trzyma słabiej na baterii od poprzedników. Jak było u nas?

W moim egzemplarzu iPhone’a 15 Pro odczułem problem nagrzewania się już przy konfiguracji. Po zgraniu danych i przejściu na ekran główny spotkała mnie niemiła niespodzianka w postaci zmniejszonej ilości klatek interfejsu ze 120 do 60Hz oraz obniżenie jasności do 75% maksymalnego poziomu. Później, gdy telefon już ściągnął wszystkie aplikacje i zdjęcia, temperatura wróciła do normalności.

Przy codziennym użytkowaniu nie zawsze, ale co jakiś czas problem powraca. Telefon lubi się nagrzewać głównie przy połączeniach telefonicznych, czy prowadzeniu wideokonferencji na danych mobilnych. Zwykle jednak temperatura nie jest na tyle wysoka, że nie da się utrzymać telefonu. Warto również nadmienić, że powyższy problem występował także w innych modelach. Mój poprzedni iPhone 13 Pro Max potrafił podobnie się nagrzać w sytuacji gdy zasięg był słaby, a jeszcze wcześniejszy iPhone 12 Pro miał identyczne objawy przy rozmowach na FaceTime.

Jeśli chodzi o inne zarzuty – o kiepskim zasięgu oraz gorszym czasie pracy na baterii – w naszych egzemplarzach nie odnotowaliśmy żadnych dziwnych zachowań telefonu w tych kwestiach. Natomiast jako poprzedni właściciel większego iPhone’a 13 Pro Max, nie mogę nie zauważyć, że bateria w nowym iPhone ucieka wyraźnie szybciej. Jednak spodziewałem się tego ze względu na to, że zawsze mniejsze iPhone’y miały gorszą baterię od większych modeli.

iPhone 15 Pro i iPhone 12 Mini

Nie ma powodu do paniki

Problem grzania się nowych iPhone’ów nie występuje we wszystkich egzemplarzach. Moim zdaniem ma to związek z różnymi zastosowaniami i sposobem użytkowania przez jego właścicieli. Warto pamiętać że od pojawienia się modelu iPhone 15 Pro w sklepach minął zaledwie tydzień. Firma Apple nie miała jeszcze okazji wydać aktualizacji oprogramowania, która mogłaby naprawić problemy z nową serią iPhone’ów.

Co roku na temat każdego iPhone’a pojawiają się najróżniejsze „afery”, jednak po czasie okazują się one niegroźne, bądź wcale nie występują. Moim zdaniem do tego rodzaju informacji powinniśmy podchodzić z dystansem. W Internecie już pojawiają się informacje, że iPhone 14 Pro i Pro Max są lepsze od nowych piętnastek. Pamiętajmy jednak, żeby nie dawać się nabrać na kupno poprzednich iPhone’ów w cenie zbliżonej lub identycznej do ceny nowych modeli, jeśli ktoś mówi nam, że „to praktycznie to samo”.

Problemy z iPhone 15 Pro – czy wystarczy aktualizacja?

W momencie pisania tego artykułu firma Apple odniosła się do problemu nadmiernego nagrzewania się iPhone’ów. Apple potwierdza, że urządzenie może być cieplejsze niż zwykle przez pierwsze dni użytkowania. Firma twierdzi również, że znalazła bug w systemie, a także w aplikacjach kilku deweloperów, który może powodować znaczne przeładowanie systemu.

Jeśli macie wątpliwości co do jakości wykonania i użytkowania nowego iPhone’a 15 Pro, warto zaczekać na zapowiedzianą przez Apple aktualizację. Wtedy będziemy mogli sprawdzić czy problemy zostały faktycznie naprawione. Jak tylko doczekamy się nowego update’u, będziemy na bieżąco informować Was o tym na naszym Twitterze oraz blogu. Na pewno sprawdzimy, czy nowy iPhone dalej się nagrzewa czy jednak problem został zażegnany.