Z tym etui nie musisz się martwić o swojego iPada – STM Dux Plus

Kilka miesięcy temu zakupiłem iPada Pro 11” z procesorem M1. Od tego czasu korzystałem z niego głównie bez etui lub z klawiaturą Magic Keyboard, jednak jak wiadomo aktualnie oficjalne etui oraz klawiatury od Apple nie chronią iPada przed uszkodzeniem w przypadku kiedy iPad spadłby nam na jeden z rogów. Inaczej jest w przypadku wysłanego nam do testów etui firmy STM (smarterthanmost). Jest to pancerny case który sprawdzi się w naprawdę ekstremalnych warunkach.

plecki etui stm dux plus

STM Dux Plus – solidne wykonanie

Obudowa przyjeżdża do nas zapakowana w dość prostym tekturowym pudełku z zapięciem magnetycznym i na pierwszy rzut oka ukazuje się nam oprócz case’a grafika przedstawiająca zalety zakupionej przez nas obudowy.

Etui jest wykonane bardzo dobrze. Trzymając je w rękach odniosłem wrażenie, że do jego wykonania użyto porządnych materiałów. Jest dobrze dopasowane do iPada – nie ma mowy o odstawaniu rogów, czy błędnym wycięciu otworów na porty czy głośniki. 

stm dux plus zamknięty

Tył jest przezroczysty, przez co eksponuje logo Apple i kolor posiadanego przez nas iPada – w moim przypadku jest to gwiezdna szarość. Boki wykonane są z twardego silikonu w szarym, przydymionym kolorze. Przednia „okładka” z kolei wyróżnia się bardziej miękkim, przyjemnym w dotyku materiałem. Spełnia ona również funkcję Smart Cover, czyli wybudza iPada po jej podniesieniu oraz blokuje przy opuszczeniu. Z boku zaczepiana jest magnesem, nie ma zatem ryzyka, że przypadkiem się otworzy w plecaku lub torbie.

stm dux plus w pełnej okazałości

Funkcjonalność

STM Dux Plus w kilku aspektach jest bardzo dobrze przemyślane. Po otwarciu okładki, na prawym boku znajdziemy wydzielone miejsce na Apple Pencil. Rysik jest w nim bezpieczny przez to, że przy zamknięciu magnetycznej nakładki nie ma opcji, żeby odczepił się od obudowy. Jednocześnie producent zadbał o przerwę w wycięciu na Pencila, aby można było łatwo go wyciągnąć, kiedy będziemy chcieli z niego skorzystać.

Kolejną sprawą o której STM nie zapomniał jest duże wycięcie na port USB-C. Korzystając z wielu etui miałem problem z podłączeniem akcesoriów i przejściówek do iPada przez zbyt mały otwór przy porcie ładującym. W recenzowanym etui natomiast mogę potwierdzić, że oficjalne przejściówki Apple bez problemu podpinałem do iPada przez wycięcie.

Przycisk blokady jest odsłonięty, dzięki czemu mamy do niego łatwiejszy dostęp. Inaczej jest z przyciskami głośności, które zabezpieczone są silikonową osłoną. Nie mam zarzutów również co do otworów na głośniki i mikrofony – można powiedzieć, że są wręcz idealne.

Nieoczywiste rozwiązanie

Jest natomiast jedna rzecz, która dla mnie była niejasna. Większość czasu korzystam z iPada w pionie trzymając go w rękach, ale zdarza się, że chcę ustawić go na biurku w pozycji poziomej. Okazało się, że w etui STM nie jest to takie oczywiste jak mi się wydawało. Większość case’ów pozwala na magnetyczne ustawienie iPada w dowolnej pozycji. Tutaj natomiast na tylnej części etui są specjalne zaczepy, o które należy oprzeć tablet.

stm dux plus na podstawce

Nie jest to rozwiązanie, które jest tak proste jak magnes. Chwilę czasu zajęło mi, żeby opanować jak w ogóle ustawić iPada w ten sposób. Zaczepy mają jednak swój plus – tablet opiera się na nich bardzo solidnie
i stojąc na stole praktycznie nie ma opcji żeby się zachwiał czy przewrócił.

Podsumowanie – czy warto zakupić etui STM Dux Plus?

Po ponad trzech tygodniach spędzonych z etui firmy STM muszę przyznać, że jest to ciekawy i na pewno solidny wybór, jeśli chodzi o ochronę naszego sprzętu. Z nim czuję się o wiele pewniej wrzucając iPada do plecaka, czy kładąc go na stole.

Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za tego case’a to 349 złotych. Nie można zaprzeczyć, że jest ona dość wysoka w porównaniu do pokrowców konkurencji (choć nadal niższa, niż oryginalne Smart Folio od Apple). Warto jednak rozważyć jego wybór ze względu na bardzo dobre wykonanie, odpowiednio duże wycięcia i stabilną opcję oparcia na boku.

Za użyczenie etui do testów serdecznie dziękujemy sklepowi jablecznik.pl, w którym znajdziecie recenzowane etui oraz wiele innych ciekawych akcesoriów.

Link do zakupu: STM Dux Plus – Etui pancerne iPad Pro 11″