Nowy, budżetowy Apple Pencil. Rozwiązanie problemu kompatybilności?

Apple zaprezentowało nowego Apple Pencil za pośrednictwem notki prasowej.

Najwidoczniej firma nie zamierza pokazywać zbyt wielu rzeczy do końca roku. Przynajmniej nie na tyle, aby zapraszać dziennikarzy na kolejne wydarzenie do swojej siedziby. Czy to przedsmak kolejnych urządzeń, czy drobna aktualizacja – Apple pokazało dzisiaj nowy rysik do swoich iPadów.

Nowy Apple Pencil z USB-C

Nowy Apple Pencil wygląda jak hybryda obu dotychczasowych rysików. Posiada magnesy, które pozwalają przyczepić magnetycznie rysik do boku iPada, a także rozsuwalny element, w którym ulokowano port USB-C do ładowania. Warto jednak dodać, że nowy Pencil z USB-C nie obsługuje ładowania indukcyjnego oraz parowania po przyczepieniu go do boku iPada. W zamian za to – zadokowany rysik wprowadzi się automatycznie w tryb czuwania by oszczędzać baterię.

Nowy Apple Pencil posiada rozsuwalną klapkę z ukrytym portem USB-C /via Apple Newsroom

Dzięki portowi USB-C, Apple Pencil może działać ze wszystkimi iPadami wyposażonymi w to złącze – w tym problematyczny iPad 10. generacji. Ten dotychczas wspierał jedynie Pencil 1. generacji. Tworzyło to konieczność ładowania rysika poprzez zewnętrzną ładowarkę lub kabel, albo noszenie ze sobą nawet dwóch przejściówek i kabla. Nowy rysik potrzebuje tylko i wyłącznie kabla USB-C by się połączyć z nowym iPadem i się naładować.

Nowy rysik zdecydowanie jest pozycjonowany jako rozwiązanie budżetowe – oferuje ciut więcej niż rysik pierwszej generacji, np. magnetyczne dokowanie do zgodnych iPadów, czy możliwość zbliżenia do ekranu by wyświetlić podgląd. Względem Pencil’a 2. generacji, nowemu rysikowi brakuje m.in. ładowania bezprzewodowego czy wykrywania nacisku.

Porównanie 3 generacji Apple Pencil

Kompromis funkcyjny dosyć dobrze rekompensuje cena. Nowy rysik wyceniono na 429 zł, z możliwością obniżenia ceny do 375 zł poprzez zakup ze sklepu edukacyjnego Apple – to najtańszy rysik dostępny w ofercie producenta iPadów.