Apple WWDC23 konferencja grafika

Konferencja WWDC23 już za dwa tygodnie!

Już za równe dwa tygodnie, dokładnie 5 czerwca wystartuje coroczna konferencja Apple – Worldwide Developers Conference (WWDC). Wydarzenie WWDC23 potrwa kilka dni, aż do 9 czerwca i jest przeznaczone w głównej mierze dla deweloperów.

Kiedy i gdzie odbędzie się konferencja WWDC23?

Konferencja WWDC, podczas której prezentowane są nowości, od czasów pandemii przeszła na formę online. Nie inaczej jest w tym roku – wydarzenie jest nagrane wcześniej w Apple Park. W tym miejscu odbędzie się także wspólne oglądanie prezentacji dla twórców aplikacji. Wszyscy inni mogą oglądać konferencję w formie live stream na stronie Apple już 5 czerwca o godzinie 19:00 czasu polskiego.

WWDC22 w Apple Park
Tak wyglądało to podczas zeszłorocznego WWDC22 w Apple Park.
źródło: Apple

WWDC23 – jakie nowości pokaże Apple?

Ten event w głównej mierze obejmuje software i wszystko co z nim związane. Dlatego nie jest żadną tajemnicą, że podczas tego wydarzenia firma Apple zaprezentuje swoje nowe systemy operacyjne, czyli:

  • iOS 17
  • iPadOS 17
  • macOS 14
  • watchOS 10
  • tvOS 17

Dużo w ostatnim czasie mówi się również o zupełnie nowym typie sprzętu, które gigant z Cupertino zamierza wprowadzić do swojej oferty. Mowa oczywiście o goglach Apple Reality, o których pisaliśmy już na naszym blogu, a które mogą doczekać się prezentacji już za 2 tygodnie. Co za tym idzie, pokazany będzie również system, w którego oparciu będą działać gogle – jego planowana nazwa to xrOS. Do sprzedaży trafią jednak trochę później.

Gogle Apple Reality - potencjalny wygląd
Potencjalny design gogli Apple Reality
źródło: Ian Zelbo

Zadebiutować mogą również komputery:

  • Nowy Mac Pro z procesorem Apple Silicon – do tej pory Apple nie zaktualizowało tego modelu i dalej
    w sprzedaży jest ten z procesorem Intela.
  • Odświeżony iMac 24″, który w dalszym ciągu jest w sprzedaży z podstawowym procesorem Apple M1.

Wiele plotek mówi także o zupełnie nowym modelu MacBook’a Air, który mógłby otrzymać matrycę
o wielkości 15 cali.

źródło: MacRumors

Niemniej jednak kwestie sprzętowe mogą odejść na dalszy plan – w końcu od tego jest także konferencja wrześniowa Apple Event.

Co będzie się działo w pozostałych dniach podczas WWDC23?

W programie tegorocznej konferencji online, oprócz ogłaszanych premier i prezentacji State of the Union, znajdzie się miejsce na sesje, indywidualne warsztaty, a także spotkania z inżynierami Apple i innymi deweloperami. Ponadto 5 czerwca deweloperzy i uczniowe będą także mogli wziąć udział w specjalnym wydarzeniu na terenie Apple Park, podczas którego wraz ze społecznością online obejrzą prezentacje Keynote i State of the Union.

– pisze w swojej informacji prasowej firma Apple.

Nieodłącznym elementem tego wydarzenia jest również Swift Student Challenge, czyli konkurs adresowany do uczących się jeszcze deweloperów. To jeden z wielu programów Apple mających na celu wpierać rozwój deweloperów i uczniów w każdym wieku, którzy uwielbiają kodować. Z pomocą Swift Playgrounds – przełomowej aplikacji na iPada i Maca, dzięki której nauka języka programowania Swift jest interaktywna i przyjemna – uczniowie z całego świata mogą stworzyć eksperymentalną aplikację związaną z wybranym przez siebie tematem. 

Czy można obejrzeć konferencję w innym czasie?

Tak, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz oglądać wydarzenia na żywo to Apple udostępnia zapis transmisji na swojej stronie, a także na swoim kanale YouTube.

Z tego miejsca zapraszamy również do śledzenia naszej relacji tekstowej na naszym profilu na Twitterze pod #HAWevent, a także naszego bloga – będą pojawiać się tu na bieżąco artykuły o nowościach zaprezentowanych przez Apple.