Funkcja „Mój strumień zdjęć” w iCloud przechodzi do historii
Firma Apple poinformowała, że wraz z dniem 26 lipca 2023 roku usługa, którą zaprezentowali ponad 10 lat temu o nazwie „Mój strumień zdjęć” zostanie wyłączona.
Darmowe udostępnianie zdjęć w iCloud
Usługa „Mój strumień zdjęć”, wprowadzona początkowo pod nazwą „Photo Stream” służyła do bezpłatnego przesyłania zdjęć (maksymalnie 1000) do iCloud. Umożliwiała ona oglądanie oraz (w razie potrzeby) pobieranie ich na inne urządzenia zalogowane na nasze konto iCloud. Zdjęcia wgrane do strumienia są usuwane po 30 dniach. Nie należy więc mylić tej bezpłatnej funkcji z pełną Biblioteką zdjęć iCloud, która tworzy kopię zapasową wszystkich zdjęć w chmurze.
„Mój strumień zdjęć” zaprezentował Steve Jobs w 2011 roku. Korzystać z niego mógł każdy użytkownik sprzętu Apple z systemem iOS 5.1 lub nowszym. W przypadku komputerów Mac – z systemem OS X Lion 10.7.5 lub nowszym. Wsparcie miały Apple TV 2 i 3 generacji oraz komputery PC z Windows 7 za pomocą aplikacji iCloud dla Windows.
Czy ktoś z tego jeszcze korzysta?
W dobie dostępnych usług iCloud oraz pakietu Apple One, oferującego wszystkie usługi subskrypcyjne Apple
w jednej cenie, z funkcji, która umożliwia zgranie zdjęć korzysta prawdopodobnie niewielu.
Jeśli jednak ktoś nadal korzysta z tego rozwiązania, może bez problemu zgrywać zdjęcia do swojego „strumienia” do 26 czerwca br. Wraz z tym dniem firma z Cupertino zablokuje możliwość wysyłania zdjęć,
a 26 lipca wszystkie zdjęcia z tej usługi, zgodnie z zasadą jej działania doczekają się usunięcia.
Ja osobiście, będąc w pełnym ekosystemie Apple mam wykupiony rodzinny pakiet Apple One za 44,99zł
wraz z 2TB pamięci w iCloud za 39,99zł. Dzięki temu, za niecałe 100 złotych miesięcznie zdjęcia członków mojej rodziny są bezpieczne w chmurze. Oprócz tego każdy ma dostęp do usług Apple Music, TV+ oraz Arcade. Można powiedzieć, że od czasu zaprezentowania przez Steve’a Jobsa usługi iCloud, wiele się w niej zmieniło, a funkcja kiedyś uważana za przydatną, stała się zbędna.
Źródło: MacRumors