iCloud Keychain pęk kluczy iCloud w macOS Sonoma nie tylko dla Safari

Pęk kluczy iCloud od teraz nie tylko w Safari

Apple w swoim najnowszym systemie macOS Sonoma wprowadza możliwość korzystania ze swojego menadżera haseł – iCloud Keychain, czyli pęk kluczy iCloud w przeglądarkach firm trzecich. System ten nadal jest w wersji beta, a swoją oficjalną premierę będzie mieć już tej jesieni.

Co umożliwia menedżer haseł Apple w przeglądarkach?

iCloud Keychain to nic innego jak pęk kluczy, który przechowuje bezpiecznie Twoje hasła w chmurze iCloud. Dane te są szyfrowane i nikt poza Tobą nie ma do nich dostępu – nawet firma Apple. Dzięki temu, że zapisujesz swoje hasła w chmurze możesz logować się szybciej do swoich kont w internecie. Logowanie odbywa się za pomocą Touch ID lub Face ID, opcjonalnie po podaniu kodu blokady urządzenia, z którego się logujesz.

Jakie przeglądarki będą obsługiwać pęk kluczy iCloud?

Wszystkie, które posiadają sklep z rozszerzeniami i mają w ofercie rozszerzenie „iCloud Password”. Przykładem takich przeglądarek jest Google Chrome, w której wyżej wymienione rozszerzenie można znaleźć tutaj, lub w Microsoft Edge. Wystarczy takowe rozszerzenie zainstalować w swojej przeglądarce. Oprócz wypełniania haseł będzie również opcja automatycznego wpisywania jednorazowych kodów weryfikacyjnych.

Pęk kluczy iCloud w przeglądarkach firm trzecich tylko dla macOS Sonoma?

Na tą chwilę wspomniana nowość funkcjonuje w becie systemu macOS Sonoma – zarówno publicznej jak i deweloperskiej. Póki co nie ma żadnych informacji o wsparciu dla starszych systemów macOS.