iphone 15 usb-c

iPhone 15 – zdecydujemy o maksymalnym poziomie naładowania

iPhone 15 może umożliwić użytkownikom ograniczenie maksymalnego poziomu naładowania baterii w celu jej lepszego zachowania.

iPhone 15 będzie zawierać opcję ograniczenia ładowania baterii

W kodzie systemu iOS 17 RC, który Apple udostępnił deweloperom 12 września znaleziono nową funkcję. Pozwoli ona użytkownikom ograniczyć maksymalne naładowanie baterii w celu jej lepszego zachowania pojemności.

Kiedy opcja będzie już oficjalnie dostępna, będzie można ją znaleźć w Ustawieniach w zakładce Bateria.
Gdy funkcja zostanie wyłączona, otrzymamy komunikat informujący, że iPhone „naładuje się do pełnej pojemności”. Podczas gdy funkcja pozostanie włączona, użytkownik otrzyma informację, że bateria „naładuje się tylko do około x %”, gdzie X ustawia użytkownik. Aplikacja Ustawienia pokaże również, kiedy ostatnio iPhone ładował się do ustawionego limitu.

Funkcja ta ma działać podobnie do „zoptymalizowanego ładowania„, która uczy się codziennego rytuału użytkownika. Pozwala ona na doładowywanie baterii do 100% dopiero wtedy, gdy zbliża się czas kiedy zazwyczaj użytkownik odłącza iPhone od ładowarki. Nowa opcja będzie zawsze ograniczać ładowanie do określonego poziomu naładowania baterii.

Podobna funkcja istnieje już w niektórych telefonach z systemem Android, takich jak Samsung Galaxy. Wynika to z faktu, że naładowanie baterii litowo-jonowej do 100% skutkuje szybszym starzeniem się baterii. Dlatego producenci telefonów dodają funkcje ograniczające ładowanie w pewnych sytuacjach. Dzięki temu użytkownicy mogą zrezygnować z długotrwałości baterii, aby zapewnić dłuższą żywotność ogniwa.