Czy to już przyszłość? – Apple prezentuje Vision Pro

Można by powiedzieć, że każdy wiedział, ale nikt się nie spodziewał. Na konferencji WWDC 2023 firma Apple zaprezentowała własne Gogle VRApple Vision Pro z systemem visionOS. Jest to pierwsze tego typu urządzenie od firmy z Cupertino, które firma była w stanie wydać dopiero po około 20 latach prac nad wirtualną rzeczywistością. Jak prezentuje się nowy produkt Apple?

Specyfikacja gogli Vision Pro

Nowe gogle wirtualnej rzeczywistości zrobione są w większości z aluminium. Front pokrywa szkło, a z tyłu znajdziemy swego rodzaju gumową opaskę pozwalającą na założenie sprzętu na głowę.

Wewnątrz znajdziemy to co najważniejsze dwa wysokiej rozdzielczości ekrany, z możliwością mniejszego lub większego zanurzenia się w wirtualną rzeczywistość. Urządzenie pracuje pod kontrolą czipu M2 oraz nowego procesora R1 odpowiedzialnego za zbieranie i analizowanie danych z mikrofonów i czujników.

Apple również wyposażyło swoją nowość w wiele kamer, które odpowiedzialne są za śledzenie ruchów rąk oraz gestów. Oprócz kamer TrueDepth, do wykrywania ruchu posłużą czujniki LiDAR.

fot. Apple

Ciekawostką jest bateria, która zamiast być wbudowana bezpośrednio w urządzenie, podłączana jest przewodowo. Bez podłączenia do prądu z urządzenia będzie można korzystać około 2 godziny.

System visionOS

Urządzenie pracuje pod nadzorem najnowszego systemu, stworzonego specjalnie dla nowych gogli o nazwie visionOS. Apple położyło największy nacisk na odtwarzanie treści wideo, uczestniczenie w spotkaniach online oraz produktywność. Tak jak na Macu, aplikacje będzie można pobierać z dedykowanego sklepu App Store.

fot. Apple

Cała ta technologia wygląda bardzo surrealistycznie. Możliwość ustawienia dowolnej ilości ekranów, w dowolnym miejscu, a także przenoszenie się z własnego pokoju w wirtualne miejsce za pomocą pokrętła Digital Crown to prawdziwa wizja przyszłości, która jest już dziś.

Niestety za takie urządzenie przyjdzie wszystkim chętnym sporo zapłacić. Vision Pro kosztować będą bowiem aż 3499 dolarów. Na chwilę obecną nie znamy oficjalnej ceny w Polsce, natomiast można przypuszczać, że zbliży się ona do 20 tysięcy złotych. Zaprezentowane gogle dostępne będą z początkiem 2024 roku w USA. Później w reszcie krajów.