DaVinci Resolve na iPadOS już dostępny

Apple od dawna reklamuje swoje tablety jako urządzenia mogące w pełni zastąpić nam komputer. iPady jednak, mimo posiadania naprawdę świetnych procesorów, są ograniczane przez system, na który wybór aplikacji jest dużo bardziej okrojony niż na desktopowe systemy. Firma Blackmagic postanowiła postawić krok w dobrym kierunku i dodać aplikację rodem z komputera do iPad’owego App Store.

Edycja wideo na tablecie

Aplikacja DaVinci Resolve znana jest z bycia jedną z lepszych darmowych aplikacji do edycji filmów dotychczas dostępnych na systemy macOS oraz Windows. Wersja programu dostępna od dzisiaj na iPadOS funkcjonalnością praktycznie nie odbiega od wersji na pełnoprawne komputery.

Posiadacze iPadów Air oraz Pro z procesorami M1, a także nowych iPadów Pro M2 będą mogli edytować wideo w rozdzielczości 4K. Ponadto, 12,9-calowy iPad z M1 obsłuży również HDR. W pozostałych urządzeniach maksymalna rozdzielczość została ograniczona do 1080p ze względu na limity pamięci.

Co ciekawe, projekty utworzone na iPadzie będą miały takie samo rozszerzenie, jak te tworzone na desktopowej wersji programu. To znaczy, że projekt rozpoczęty na iPadzie, prawdopodobnie będzie można kontynuować na naszym Macu czy Windowsie. Obsługiwane formaty plików, które możemy edytować na tablecie to H.264, H.265, Apple ProRes i Blackmagic RAW. Wideo można wgrywać z pamięci iPada, biblioteki zdjęć a także z iCloud, dysków na USB czy kart pamięci.

Dobrą wiadomością jest to, że aplikacja DaVinci Resolve ma wsparcie dla zewnętrznych monitorów. To znaczy, że podłączając iPada do większego ekranu za pomocą odpowiedniego kabla lub bezprzewodowo przez AirPlay, pokaże się na nim duży obraz, a nasz widok edycji pozostanie na tablecie.

Aplikacja DaVinci Resolve / źródło: Blackmagic

Krok naprzód

DaVinci Resolve to jedna z niewielu w pełni desktopowych aplikacji, która trafiła na system iPadOS. Miejmy nadzieję, że inne firmy podłapią pomysł i również zaczną przerzucać swoje aplikacje na iPady. W tym momencie najdziwniejszy wydaje się fakt, że samo Apple nadal nie wydało programów dla profesjonalistów na własne tablety.

Z niecierpliwością czekam, aż producent stworzy iPad’ową wersję Final Cut Pro X lub Xcode’a. Rok temu firma zaktualizowała aplikację Playgrounds, dzięki czemu obecnie można w pełni tworzyć oraz testować aplikacje nie używając komputera, natomiast nadal nie jest to pełna funkcjonalność, którą moglibyśmy dostać w przeportowanym Xcode.

Aplikację DaVinci Resolve na iPada możecie pobrać tutaj.

Jan Smoliński