iOS 17 – co nowego, kiedy do pobrania?
iOS 17 to system, który zaprezentowany został już podczas czerwcowej konferencji WWDC23. Od tego czasu występował jedynie w kanale beta. Zainteresowane osoby mogły testować ten system na swoich urządzeniach po zainstalowaniu odpowiedniego profilu. Dziś, po wrześniowej konferencji Apple Event „Wonderlust” system został udostępniony w wersji Release Candidate, czyli finalnej wersji w kanale beta. Ta sama wersja trafi do wszystkich użytkowników System iOS 17 to wiele nowości i funkcji, które z pewnością zadowolą wielu użytkowników iPhone. W tym artykule postaramy się je wszystkie przedstawić.
Spis treści
Kiedy iOS 17 do pobrania?
Kiedy wyjdzie iOS 17? Większość z Was zastanawia się pewnie kiedy będzie można zainstalować system iOS 17 na iPhone. iOS w wersji 17 dostępna do pobrania będzie już 18 września o godzinie 19:00. Aktualizacja pojawi się w ustawieniach urządzenia. Pamiętajcie o wykonaniu kopii zapasowej przed procesem aktualizacji.
iOS 17 – jakie modele otrzymają nowy system?
Na jakie iPhony wyjdzie aktualizacja iOS 17? Jakie iPhone będą wspierać iOS 17? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie są na bieżąco w świecie Apple.
Pełna lista wspieranych urządzeń przez iOS 17:
- iPhone 15
- iPhone 15 Plus
- iPhone 15 Pro
- iPhone 15 Pro Max
- iPhone 14
- iPhone 14 Plus
- iPhone 14 Pro
- iPhone 14 Pro Max
- iPhone 13
- iPhone 13 mini
- iPhone 13 Pro
- iPhone 13 Pro Max
- iPhone 12
- iPhone 12 mini
- iPhone 12 Pro
- iPhone 12 Pro Max
- iPhone 11
- iPhone 11 Pro
- iPhone 11 Pro Max
- iPhone XS
- iPhone XS Max
- iPhone XR
- iPhone SE (2. generacja lub nowszy)
Ze wspieranych urządzeń jak widać wypadły iPhone 8, 8 Plus i iPhone X. Te modele nie otrzymają aktualizacji do iOS 17.
iOS 17 – co nowego? Zmiany, funkcje
Aplikacja Telefon
Pierwsze ważne zmiany pojawiły się w aplikacji „Telefon„. Zaprojektowano zupełnie nowy ekran połączeń przychodzących, upodabniając go do ekranu blokady. Od teraz można tworzyć plakat kontaktu – oprócz zdjęcia kontaktu, na ekranie połączenia przychodzącego będzie można wyświetlić nawet czyjeś Memoji, lub portret zdjęcia. Dowolnie możemy bawić się stylami i rozmiarem czcionki, filtrami zdjęć czy efektem głębi.
Drugą ważną funkcją jest automatyczne odbieranie połączeń i przekierowywanie ich do poczty głosowej. Funkcja ta jednak nie będzie dostępna w Polsce.
iMessage
Kolejnymi wspomnianymi przez Apple zmianami jest przeprojektowana aplikacja Wiadomości. Od teraz menu naklejek i rozszerzeń otwiera się w zupełnie inny sposób. Do naklejek dołączyły w tym roku również emoji. Można również tworzyć własne naklejki wycinając obiekty ze zdjęć. Oprócz tego wprowadzono kilka usprawnień, a wśród nich: odpowiedź po przesunięciu wiadomości w lewo, transkrypcja wiadomości głosowych (nie działa w języku polskim), czy usprawnione wyszukiwanie kontaktów i wiadomości dzięki zawężeniu wyników wyszukiwania za pomocą filtrów.
Stworzone lub pobrane naklejki synchronizują się teraz z iCloud, dzięki czemu masz do nich dostęp na iPhonie, iPadzie i Maku.
Korzystając z grup na iMessage możemy od teraz szybko przejść do pierwszej nieodczytanej wiadomości, dzięki odpowiedniemu przyciskowi.
Na znaczącą uwagę zasługuje nowy sposób na udostępnianie swojego położenia – bezpośrednio w aplikacji Wiadomości. Wystarczy wejść w konwersację z osobą lub grupą, której chcemy udostępniać lokalizację, otworzyć menu rozszerzeń i wybrać opcję „Położenie”.
FaceTime
Aplikacja FaceTime również doczekała się kilku nowych feature’ów.
Od teraz gdy ktoś nie odbiera od nas połączenia, możemy nagrać krótką wiadomość głosową lub wideo.
Podczas rozmowy na FaceTime w iOS 17 możemy dodawać różne, śmieszne reakcje w postaci efektów trójwymiarowej, rozszerzonej rzeczywistości za pomocą gestów ręki.
Ostatnią nowością, która dotyczy FaceTime jest możliwość rozpoczęcia rozmowy lub jej udostępnienia na Apple TV i używanie iPhone jako kamery.
StandBy, czyli stan gotowości – zupełna nowość
Funkcją, której jeszcze nie było i zadebiutowała dopiero w iOS 17 jest Stan gotowości. Jest ona stworzona na wzór tej znanej z Apple Watch, kiedy podczas ładowania mamy podgląd na godzinę, datę i stan naładowania. Na iPhonie jednak będziemy mieli tych informacji więcej, które będą mogły być dowolnie edytowane.
Aby uruchomić omawianą funkcję, wystarczy położyć iPhone’a na ładowarce indukcyjnej (lub podłączyć go po kablu) i ustawić go w pozycji poziomej. Możemy wtedy na ekranie wyświetlać zegar, pokaz slajdów, powiadomienia, wydarzenia na żywo, odtwarzacz muzyki i wiele więcej.
Interaktywne widżety
W systemie iOS 17 widżety dostały więcej życia. Od teraz są interaktywne, co znacznie zwiększa sens ich istnienia. Z poziomu ekranu głównego, ekranu blokady czy stanu gotowości jesteśmy w stanie np. odhaczyć zaplanowane zadanie, rozpocząć lub wstrzymać odtwarzanie piosenki, czy podcastu. Możemy także wygodnie zarządzać akcesoriami z apki Dom.
Funkcja NameDrop
Funkcja NameDrop to szybka wymiana kontaktu z drugą osobą za pośrednictwem technologii AirDrop. Nie jest to jednak zwykłe, nudne wysyłanie poprzez wyklikanie odpowiedniej opcji. Aby wymienić się z kimś kontaktem przy użyciu tej opcji należy zbliżyć swojego iPhone’a do iPhone’a lub Apple Watch innej osoby.
Oboje możecie wybrać numery telefonów lub adresy mejlowe, które chcecie udostępnić, i błyskawicznie wysłać je do siebie wraz ze swoimi Plakatami kontaktu.
AirDrop
NameDrop to nie jedyna zmiana w obrębie funkcji AirDrop. Od teraz poprzez zbliżenie telefonów do siebie możemy wymienić się również plikami, np. zdjęciami.
Podobnie działać będzie funkcja SharePlay. Możemy zbliżyć iPhone’a do iPhone’a przyjaciela, aby zacząć wspólnie, synchronicznie oglądać wideo, słuchać muzyki, grać w gry i robić masę innych rzeczy.
Ostatnią nowością, która będzie dotyczyć AirDrop jest dokańczanie transferu przez internet. Apple opisuje tą funkcję tak:
„Nawet jeśli wyjdziesz z zasięgu funkcji AirDrop, treści, które za jej pomocą udostępniasz, są nadal przesyłane – przez internet i w pełnej jakości – pod warunkiem, że i Ty i odbiorca jesteście zalogowani do iCloud”
Ta opcja nie będzie jednak dostępna od razu w pierwszej wersji iOS 17. Na nią przyjdzie poczekać prawdopodobnie do wersji 17.1 / 17.2, która będzie mieć premierę pod koniec roku.
Aplikacja Dziennik
W systemie iOS 17 pojawi się nowa aplikacja o nazwie Journal / Dziennik. Będzie ona swego rodzaju „pamiętnikiem”. Apple opisuje ją na swojej stronie w ten sposób:
„Dziennik to nowe narzędzie do przywoływania wspomnień i refleksji nad nimi. Możesz zapisywać swoje przemyślenia na temat doniosłych wydarzeń, jak i codziennych czynności. Wzbogacać każdy wpis o zdjęcia, muzykę albo inne nagrania dźwiękowe i nie tylko. A także oznaczać ważne momenty, żeby móc wrócić do nich później, wyciągać wnioski i wyznaczać sobie nowe cele.”
„Mechanizmy uczenia maszynowego iPhone’a pozwalają mu tworzyć dla Ciebie spersonalizowane sugestie chwil do upamiętnienia w Dzienniku na podstawie Twoich zdjęć, muzyki, treningów i nie tylko.”
Aplikacja ta nie będzie dostępna od razu. Pojawi się w późniejszej wersji iOS 17, ale jeszcze w tym roku.
Klawiatura
W iOS 17 po raz pierwszy pojawiła się predykcja w języku polskim. Są to szybkie podpowiedzi kolejnych słów, które wyświetlają się nad klawiaturą. Ponadto na polskiej klawiaturze działa od teraz również pisanie za pomocą rysowania po klawiaturze.
Sama autokorekta jest jeszcze bardziej dokładniejsza, bo wzbogacona została o nauczanie maszynowe. Tymczasowo podkreśla poprawione słowa, więc od razu widzisz zmiany i możesz przywrócić pierwotną wersję jednym stuknięciem.
Profile w Safari
W aplikacji Safari w wersji iOS 17 dodano możliwość dodawania profili. Działa to podobnie na zasadzie profili „Nie przeszkadzać”.
Dla różnych tematów utworzysz teraz w Safari osobne profile przeglądania, na przykład Praca lub Prywatne. Możesz się między nimi szybko przełączać i do każdego mieć odrębną historię, rozszerzenia, grupy kart, ciasteczka i ulubione.
Automatyczne uzupełnianie kodów weryfikacyjnych z maili
Jednorazowe kody weryfikacyjne przychodzące mejlem od teraz w iOS 17 uzupełniają się automatycznie. Nie musisz więc opuszczać Safari, żeby się zalogować.
Usuwanie kodów weryfikacyjnych po wypełnieniu
W ustawieniach, w zakładce Hasła możemy teraz włączyć opcję usuwania kodów weryfikacyjnych z Wiadomości i Poczty. Po ich wypełnieniu będą automatycznie usuwane.
Udostępnianie kluczy i haseł
W nowym iOS możemy udostępniać hasła i klucze weryfikacyjne zaufanym kontaktom. Możemy wybrać konkretne kontakty oraz grupę haseł, którą chcemy udostępnić. W każdej chwili można usuwać dostęp.
Tryb adaptacyjny dla AirPods Pro
„Włączenie tego trybu pozwoli Ci chłonąć w skupieniu ulubione dźwięki, jak i swobodnie komunikować się z osobami wokół Ciebie – bez wyjmowania AirPods Pro z uszu. Funkcja Głośności spersonalizowanej wykorzystuje uczenie maszynowe do analizowania otoczenia i Twoich preferencji, by idealnie dostosować poziom dźwięku. A jeśli rozpoczniesz konwersację z kimś w pobliżu, Wykrywanie rozmów automatycznie ściszy materiał odtwarzany przez słuchawki, zredukuje hałas w tle i wzmocni głosy osób, do których się zwracasz.”
Funkcja ta jest ograniczona do AirPods Pro (2. generacji) oraz iPhone XR lub nowszego.
Współdzielenie się AirTagiem
Od teraz będziemy mogli dzielić się AirTag z innymi członkami rodziny, czy znajomymi.
AirTaga i akcesoria należące do sieci usługi Znajdź udostępnisz teraz nawet pięciu osobom. Każda z nich będzie mogła użyć funkcji Znajdowanie dokładne, żeby – przebywając w pobliżu udostępnionego AirTaga – odtworzyć dźwięk, który wskaże jego lokalizację.
Nadawanie nazw minutnikom
Mając kilka zapamiętanych minutników możemy im nadawać nazwy własne.
Podsumowanie
Nie są to oczywiście wszystkie nowości, które znajdziecie w iOS 17. Jest to jednak znaczna ich większość, które uznaliśmy za najważniejsze.
Dajcie znać, czy instalujecie na swoich urządzeniach nowy system od Apple. Pamiętajcie o kopii zapasowej.